TOURNAMENT RESULTS

logo

HSBC BWF World Tour Finals 2018

12 - 16 December, China

PRIZE MONEY USD 1,500,000

ORDER OF PLAY 12 December 2018

  • Tianhe Gymnasium - 1
  • 1. Starting at 11:00 AM
    MD - Group B
    Tianhe Gymnasium 1
    Hiroyuki ENDO
    Yuta WATANABE
    bt
    Mohammad AHSAN
    Hendra SETIAWAN
    21-4, 21-18
    0:32
  • 2. Followed by
    WS - Group A
    Tianhe Gymnasium 1
    PUSARLA V. Sindhu
    bt
    Akane YAMAGUCHI [3/4]
    24-22, 21-15
    0:52
  • 3. Followed by
    MS - Group B
    Tianhe Gymnasium 1
    Kento MOMOTA [2]
    bt
    Sameer VERMA
    21-18, 21-6
    0:35
  • 4. Followed by
    WS - Group A
    Tianhe Gymnasium 1
    TAI Tzu Ying [1]
    bt
    Beiwen ZHANG
    21-15, 21-17
    0:30
  • 5. Followed by
    WD - Group A
    Tianhe Gymnasium 1
    Misaki MATSUTOMO [1]
    Ayaka TAKAHASHI
    bt
    Greysia POLII [3/4]
    Apriyani RAHAYU
    21-11, 21-16
    0:52
  • 6. Starting at 6:00 PM
    MD - Group A
    Tianhe Gymnasium 1
    Marcus Fernaldi GIDEON [1]
    Kevin Sanjaya SUKAMULJO
    bt
    Kim ASTRUP
    Anders Skaarup RASMUSSEN
    20-22, 21-17, 21-13
    1:04
  • 7. Followed by
    XD - Group A
    Tianhe Gymnasium 1
    ZHENG Si Wei [1]
    HUANG Ya Qiong
    bt
    Marcus ELLIS
    Lauren SMITH
    21-16, 21-17
    0:38
  • 8. Followed by
    MS - Group A
    Tianhe Gymnasium 1
    SHI Yu Qi [3/4]
    bt
    SON Wan Ho
    16-21, 21-19, 21-8
    1:05
  • 9. Followed by
    XD - Group B
    Tianhe Gymnasium 1
    WANG Yi Lyu
    HUANG Dong Ping
    bt
    CHAN Peng Soon [3/4]
    GOH Liu Ying
    22-20, 21-13
    0:45
  • 10. Followed by
    MS - Group A
    Tianhe Gymnasium 1
    CHOU Tien Chen [1]
    bt
    Anthony Sinisuka GINTING
    17-21, 21-18, 21-18
    1:16
  • Tianhe Gymnasium - 2
  • 1. Starting at 11:00 AM
    WS - Group B
    Tianhe Gymnasium 2
    Ratchanok INTANON
    bt
    CHEN Yu Fei [3/4]
    21-18, 20-22, 21-17
    1:18
  • 2. Followed by
    MD - Group B
    Tianhe Gymnasium 2
    CHEN Hung Ling [2]
    WANG Chi-Lin
    bt
    LIAO Min Chun [3/4]
    SU Ching Heng
    21-17, 21-16
    0:39
  • 3. Followed by
    WD - Group A
    Tianhe Gymnasium 2
    DU Yue
    LI Yin Hui
    bt
    CHEN Qing Chen
    JIA Yi Fan
    21-19, 21-15
    0:49
  • 4. Followed by
    WS - Group B
    Tianhe Gymnasium 2
    Nozomi OKUHARA [2]
    bt
    Michelle LI
    21-18, 23-21
    0:51
  • 5. Followed by
    MS - Group B
    Tianhe Gymnasium 2
    Tommy SUGIARTO [3/4]
    bt
    Kantaphon WANGCHAROEN
    21-18, 18-21, 21-11
    1:29
  • 6. Starting at 6:00 PM
    XD - Group B
    Tianhe Gymnasium 2
    Hafiz FAIZAL
    Gloria Emanuelle WIDJAJA
    bt
    Yuta WATANABE [2]
    Arisa HIGASHINO
    21-18, 16-21, 21-18
    1:09
  • 7. Followed by
    MD - Group A
    Tianhe Gymnasium 2
    LI Jun Hui
    LIU Yu Chen
    bt
    HAN Cheng Kai [3/4]
    ZHOU Hao Dong
    21-17, 26-28, 21-13
    1:11
  • 8. Followed by
    WD - Group B
    Tianhe Gymnasium 2
    Mayu MATSUMOTO [2]
    Wakana NAGAHARA
    bt
    Gabriela STOEVA
    Stefani STOEVA
    21-10, 21-16
    0:37
  • 9. Followed by
    XD - Group A
    Tianhe Gymnasium 2
    Dechapol PUAVARANUKROH [3/4]
    Sapsiree TAERATTANACHAI
    bt
    GOH Soon Huat
    LAI Shevon Jemie
    21-19, 21-10
    0:45
  • 10. Followed by
    WD - Group B
    Tianhe Gymnasium 2
    LEE So Hee
    SHIN Seung Chan
    bt
    Jongkolphan KITITHARAKUL [3/4]
    Rawinda PRAJONGJAI
    21-14, 21-8
    0:37